Lezecká aréna v Jablonci nad Nisou - články


PŘEBOR HZS ČR

Lezecké výkony, nad kterými se skutečně tajil dech, předvedli závodníci dnes na Přeboru HZS ČR v lezení na obtížnost na umělé stěně. Závod se konal v lezecké aréně Makak v Jablonci nad Nisou a o toho nejlepšího se utkalo 23 lezců. Na hasiče zde čekaly 2 kvalifikační cesty, které si mohli závodníci dopředu prohlédnout. Poté byla vytvořena finálová cesta 7a, do které nastoupalo 15 nejlepších borců. Jelikož byla pokořena hned několika najednou, sedm nejlepších, kteří překonali první stropový chyt č. 42, postupovalo do superrfinále. Zde byla obtížnost 8a a stejně jako u předchozí cesty na ni závodníci přicházeli z izolace. Na zdolání cesty měli navíc limit 10 minut.

Úžasnou formu předvedl Ondřej Ďoubal z HZS Moravskoslezského kraje, kterému právem náleželo první místo. Ze stříbra se mohl radovat Petr Urbanovský z HZS Olomouckého kraje a bronz si odvezl Roman Popík z HZS Vysočina. Pozadu nezůstali ani hasiči Libereckého kraje, kteří obsadili skvělé 5. a 6. místo. (5. místo Jakub Sucharda ze stanice Tanvald, 6 místo. Jaroslav Voříšek ze stanice Liberec).

Vedle hlavního závodu byla pouze pro zájemce vyhlášena soutěž v lezení na rychlost. Zde zvítězil Jaroslav Krejčík z HZS Libereckého kraje (stanice Semily), druhým nejrychlejším se stal Jaroslav Boucký z HZS Ústeckého kraje (ÚO Děčín) a na třetí příčku dosáhl Tomáš Indra z HZS Olomouckého kraje (ÚO Olomouc).

Pořadatelem letošního klání byl Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje ve spolupráci s GŘ Hasičského záchranného sboru ČR, Statutárním městem Jablonec nad Nisou a Základní organizací odborového svazu hasičů Jablonec nad Nisou. Přebor se konal pod záštitou generála HZS ČR Ing. Františka Zadiny, který se akce osobně zúčastnil a obdivoval sportovní výkony lezců.

Děkujeme všem závodníkům a hostům za účast a také podporu partnerů. Přebor podpořily firmy: Hygotrend, s. r. o., Dům vína Jablonec nad Nisou, Jablotron Alarms, a. s., Jablonec nad Nisou, Makak climbing s. r. o., Pivovar Liberec-Vratislavice Konrad. Za ceny děkujeme i mediálnímu partnerovi serveru Požáry.cz.

LEZTE BEZPEČNĚ

V říjnu proběhne na sedmi lezeckých stěnách tradičníakce nazvaná Lezte bezpečně! Připravily ji společnosti Climbing Technology, Tendon a Metolius.

Na každé zapojené lezecké stěně se můžete zdarma zúčastnit kurzu o bezpečnosti lezení. V rámci kurzu se od zkušených lektorů dozvíte, jak se správně chovat na umělé stěně, správně jistit spolulezce a jakých častých chyb na umělých stěnách, které mohou být velmi nebezpečné, se vyvarovat a samozřejmě jak nabyté znalosti následně využít i při lezení na skále.

Po celý měsíc si můžete zdarma vyzkoušet revoluční jistítko Click Up od Climbing Technology a lano Tendon Hattrick.

Hattrick je novinka z produkce Tendonu, jehož vlastnosti jsou vyladěny především pro použití právě na umělých stěnách. Jeho předností je snadné vázání a rozvazování uzlů. Významným benefitem lana je silný oplet s výbornou odolností proti oděru.

Click Up je revoluční poloautomatické jistítko vyvinuté pro sportovní lezení z dílny Climbing Technology. Velice snadné použití, intuitivní, lehké a bezpečné v kombinaci s efektivním zastavením pádu.

Kurzy bezpečného lezení na umělých stěnách probíhají za podpory výrobce lezeckého vybavení Climbing Technology, českého výrobce lan značky Tendon a americké firmy Metolius, která vyrábí pro lezce vše od železa po magnézium.

Tríscup 2013 -Boulderingové závody pro verejnost článek

Dne 29. 3. 2014 se v Jablonecké Makak- Lezecké aréně konal již 2. ročník bouldrových závodů Tříscup 2014.

I přes nepřízeň počasí, venku bylo opravdu nádherně, se přijelo 26 borců poprat o spoustu prvotřídních cen. Sponzorům třikrát hurá!

Bitka začala v 10 hodin kvalifikací s třiadvaceti problémy kolem 5a až 7b-c fr. st. Překvapením pro zúčastněné byla nově natřená stěnka se spoustou nových struktur fy. MAKAK a s různorodou směsí chytů od několika různých výrobců. Lezení šlo některým tak pěkně od ruky, že si i našli čas na okouknutí blízké bouldrovací oblasti u Tanvaldu! Jiní lezli na jistotu, nespěchali, ochutnali z ovocných talířů a užívali si atmosféry závodního dne.

Ve 14 hodin jsem kvalifikaci ukončil, což někteří uvítali jako vysvobození. Spočítali se body, oznámil jsem jména finalistů a šlo se na věc! Šest kluků a pět holek, na každého z nich čekaly 4 bouldry a zóny a pouhých šest pokusů na každý z nich. Bitva začala a všichni pozorovali, jak to asi dopadne. Holky se rozřazovali parádně, zato u kluků to vypadalo, že je výsledek dost jasný. O to větší překvapení přišlo v podobě rychlého přelezu 4. bouldru Jakubem Jedličkou a zaváháním v tom samém kusu v podání Martina Tomáška. Tomu se přelez podařil přesně na 7, nezávodní pokus! Smůla, ale přesně o tom je bouldering! Po šesté hodině došlo na vyhlášení výsledků. Nejdřív děti, byly tři, každý dostal cenu a mají pochvalu za to, že se nebály dorazit a závodily! Potom přišli na řadu holky. Každá z pěti finalistek si odnesla několik pěkných cen a zasloužený potlesk za výkony! No a nakonec došlo na kluky. Každý z nich si přebral ceny, vyslechl si pochvalný potlesk a vítěz Kuba navíc vylosoval ze všech zúčastněných jednoho šťastlivce, který si odkulil soudek lahodného moku! Na zdraví Nelly!

Tak a je to za námi! Nyní už jen poděkovat obsluze Makak- Arény, byli jste bezva, lidem, kteří mi pomáhali, díky za podporu a hlavní dík samozřejmě sponzorům:

autor: Tomáš "Tríska" Beneš

MAKAK CUP 2.kolo boulderového kolotoče

Dne 20.12. proběhlo 2. kolo ametérského boulderového závodu Makak cup!

Potěšila mě parádní účast 30 borců a borkyň ! V tomhle termínu super. Boulderů bylo postavených 30, což byl mazec. Přelezl se každý kousek, ale nikdo nezvládnul všechny-taky super! Snad se líbily. Ceny jsme měli opět pro prvních 5 chlapů i holek. Kluci si je rozebrali, holky byly pouze 3! Možnost pro další zájemkyně o cenu!!! Dvě nejmladší účastnice taky dostaly drobnost a samozřejmostí je metrová štangle salámu pro nejstaršího! Na závěr před všema smekám za jejich nasazení a doufám, že se za měsíc opět uvidíme! Ahoj v dalším roce! Tříska Díky: Makak- Lezecká aréna Makak climbing Kuba Jedlička, Ondra Marčus- za stavění boulderů, Lukáš Thón-foto, Ondra Hofman- video

MAKAK CUP 1.kolo boulderového kolotoče

22.11. jsme rozběhli 1. kolo amatérského klání v boulderingu! Byl smích, byly slzy, ale hlavně byly bandasky!!! 29 kousků zdolalo všech 38 závodníků, většina se krásně rozřadila a kdo to nezvládl, ten si o ceny zastříhal kámen, nůžky, papír ! Ceny byly pro pět nejlepších kluků a holek, pro největšího bojovníka a pro nejstaršího kmeta klání! Takže- za měsíc zase v Makak- Lezecké aréně na dalším kole! Těší se na Vás všechny Tříska& kolektiv:-) Na závěr bych rád poděkoval sponzorům: Makak - Lezecká aréna, Makak climbing s.r.o a lidem, co pomohli- Mlejnis, Ondra a obsluha baru! DÍKY! Za foto dík- Lukáš Thon Od: Tomáš Tříska Beneš

autor: Tomáš "Tříska" Beneš

Tříscup 2013 -Boulderingové závody pro veřejnost

Všechny boulderinguchtivé lezce zvu 16.3.2013 do Lezecké arény v Jablonci nad Nisou na závody TŘÍSCUP 2013.

Lézt se budou bouldery od 5 fr., takže se může přihlásit opravdu každý.

Kvalifikace začíná v 10 hodin a poleze se až do 14 hodin, aby měl každý možnost vylézt si to své maximum.

Finále začne kolem 15 hodiny a kategorie jsou rozděleny klasicky- muži, ženy, děti. Ceny jsou pěkné (bouldermatka, sedáky, lezačky,...) a sponzorů hodně, tak si přijeďte něco vybojovat! Komu dojdou síly, ten je může nabrat na bohatě zásobeném baru.

Prezentace je možná předem na info@lezeckaarena.cz, nebo přímo na místě v den konání a startovné dělá rovných 100,- Kč.

Hoj

autor: Tomáš "Tříska" Beneš

ČP ve sportovním lezení na obtížnost

Dne 28.4.2012 se v Jablonci v Lezecké aréně Makak uskutečnil závod Českého poháru ve sportovním lezení na obtížnost.

V kategorii D pro děti do jedenácti let zvítězili: Adamovská Eliška a Kubátová Tereza, rozhodly lepší výsledky kvalifikačních cest. Třetí skončila Křížová Hana. Mezi chlapci dopadlo umístění následovně. Doleček Lukáš, Doskočil Vilém a Vopat Jan skončili na děleném druhém místě.

V kategorii C (12-13 let) se umístily Peltrámová Veronika, Večeřová Sabina a Jeníková Adéla. U chlapců: Trojan Vojtěch, Kendík Jan a Miřejovský Marek.

V kategorii B (14-15 let) obsadily první příčku Vincourková Jana těsně před Kateřinou Zachrdlovou. Obě dívky měly shodné kvalifikační výsledky a rozhodovalo až finále, kde byla nakonec lepší Jana Vincourková. Na třetím místě skončila Vlčková Eliška.

Chlapci se poprali o umístění takto: Sedláček Vojtěch, Kliger Petr a Peltrám Tomáš, kteří zalezli finálovou cestu totožně a proto rozhodovaly předcházející výsledky z kvalifikačních cest. Kde byl lepší Petr Kliger.

V kategorii A (16-17 let) Pavlicová Andrea, Svobodová Tereza a Hvězdová Šárka společně s Václavíkovou Janou. Mezi chlapci zvítězili Ustohal Zdeněk, Čermák Petr a Jech Martin.

Mezi juniorkami zvítězily Křížová Eva, Zbořilová Michaela a Švecová Kateřina. Mezi juniory si to rozdělili Kučera Roman, Štěpánek Michal a Jeliga Jan.

Všem soutěžícím gratulujeme za velmi dobré výsledky a přejeme hodně úspěchů v následujících závodech.

autor: Jan Fanta

Rock show calling Salewa

Tak máme za sebou první Calling 2. ročníku SALEWA ROCKSHOW v České republice. Dle všeobecného názoru celkem povedená akce.

Vše propuklo na Makaku v 17h. Přihlášení dostali sportovní triko z funkčního materiálu a všem byly vysvětleny pravidla. Celkem přišlo 24 registrovaných účastníků. Lezlo se systémem on-sight flash, tedy bez izolace. Letos se systém kvalifikačních cest změnil: lezlo se ve dvojicích, na 4 vybraných cestách obtížnosti 5c, 6a+, 6b a 6b+ francouzské klasifikace. Kvalifikační cesty lezli všichni účastnící. Do semifinále pak postoupilo po dosažení TOPu na všech 4 kvalifikačních cestách 12 borců, včetně 1 dívky Šárky Hvězdové. Semifinálovka byla pěkná vyrovnaná vytrvalostní cesta v centrálním převislém profilu stěny Makaku v obtížnosti 7b+. Cestu po velkých bojích topovali 3 borci: mladý talent Vojta Sedláček, lezec seriálu českého poháru Honza Zíma a také nestor místního lezerní Martin Zéďa Zedek. Tito také postoupili do Finále. Finále (7c+/8a) vedlo ve stejném profilu jako semifinálovka. Všichni finalisti bojovali srdnatě. Vojta Sedláček nakonec tečoval TOP!!, Honza i Zéďa nakonec zkončili cca ve 2/3 cesty s rozdílem 2 chytů.

Zajímavostí byla účast mládežnického oddílu pod vedením Elišky Karešové a hlavně 2 nadějných borců ve věku 13 let: Vojty Trojana, úřadujícího mistra ČR v lezení na obtížnost v mládežnické kategorii a Honzy Kendíka (druhého vicemistra téhož), kteří všechny kvalifikační cesty topovali a v semifinálovce dolezli až na hranu za převisem centrálního profilu (cca 4m pod TOP).

Salewa se zde prezentovala stánkem s kolekcí LaMano, approach obuví a lezeckým sortimentem. Rozdodčí byli Venca Škrlant, majitel místní prodejny Hudy sportu, Pavel Šrejma, člen Salewa teamu a Honza Dupal, zástupce Salewy pro ČR. Akci speakroval organizátor akce Honza Dupal. Partnerem akce je síť outdoorových prodejen Hudy sport který poskytnul mimo mediální a technické podpory také 2. a 3. cenu do soutěže. Ceny do soužeže věnovala Salewa (1. cena lano Salewa Entrance), 2. a 3. cena poukázka Hudy sportu na zboží Salewa v síti prodejen. Velký dík patří provozovateli stěny, který akci poskytnul zázemí, všechny borce občerstvil a hlavně kluci postavili super cesty.

Akce byla zakončena vyhlášením výsledků a všeobecným poděkováním kolem 21h.

Boulderingový pohár Lezecké arény - 1.závod

Dne 18.2. se v prostorách Lezecké arény konalo 1.kolo Boulderových závodů Lezecké arény. Sešlo se 5 dívek a 20 kluků, kteří se od 10. hodiny dopolední poměrně úspěšně pokoušeli zdolat 11 kvalifikačních boulderů z dílny O. Beneše. Nutno podotknout, že byly postaveny přímo parádně a zalezl si opravdu každý. Všímaví jistě zaregistrovali pestrou škálu chytů od několika světových firem včetně novinek firmy MAKAK. Čekáme pochvalu! Další novinkou bylo počítání pokusů na přelezy a celí způsob lezení finále. Lezli se 4 bouldery, byly určeny zóny, pokusy na OS, poté flash a nakonec byla dána časová rezerva na eventuelní přelez.

Do finále postoupilo 8 mužů a všech 5 žen a bylo se na co dívat. Bouldery byly opravdu tvrdé, stejně jako boj o umístění. Závodníci dřeli, diváci hecovali a fotoaparáty cvakaly-mrkněte do naší galerie. Zkrátka finále, jak má být! První místo si u chlapů poměrně suveréně vyboulderoval M. Tomášek, druhý se umístil J. Jedlička a třetí byl lezecký navrátilec M. Havlík. U žen si na nejvyšší příčku dolezla E. Vopatová, hned za ní skončila D. Kotrbová a třetí skončila Š. Šedková. Poté byly rozdány ceny všem finalistům, někteří se vytratili domů a jiní, před kterými osobně smekám, si šli přelézt co se nepovedlo během závodů.

Celkově se celý den vydařil a tak si Vás tímto dovoluji pozvat na druhé kolo Boulderových závodů Lezecké arény, které se bude konat 24.března 2012. Myslím, že je opravdu na co se těšit! Velký dík patří všem zúčastněným, obsluze Lezecké arény, firmě MAKAK za chyty a podporu a hlavně O. Benešovi za stavění parádních boulderů a organizaci. (autor: Tříska)

Výsledky Muži:

1.místo: Martin Tomášek

2.místo: Jakub Jedlička

3.místo: Mára Havlík

Výsledky Ženy:

1.místo: Edita Vopatová

2.místo: Daniela Kotrbová

3.místo: Štěpánka Šedková

Boulderingový pohár Lezecké arény

Lezecká aréna zve všechny lezce a lezkyně na Boulderingový pohár. Jedná se o dva boulderingové závody na naší boulderovce. Závod se uskuteční systémem kvalifikace na boulderových problémech a následném finále osmi mužů a šesti žen na pěti bouldrech. Přesná pravidla budou upřesněna v den závodu. Bouldery postaví Ondra Beneš a Editka Vopatová.

První závod se uskuteční 18.února 2012, druhý závod 24.března 2012.

Startovné:

150,-Kč za jednotlivý závod (120,-Kč pro přihlášené min. 7 dní předem)

250,-Kč za oba závody (200,-Kč pro přihlášené min. 7 dní předem)

Program závodu:

Prezentace: 9:00-11:00

Kvalifikace: 10:00-14:00

Finále: 15:30-16:30

Na finalisty obou závodů čekají hodnotné ceny. Celkový vítěz poháru obdrží cash 2000,-Kč.

autor: Bambus

Tendon cup v Sobotce

V sobotu 26.11.2011 se uskutečnil poslední závod Tendon cupu v Sobotce. 4 naši závodníci (Tereza Pencová, Martin Kubišta, Marek Punčochář a Jakub Kurfiřt) jeli bojovat o co nejlepší umístění v celém závodě Tendon cupu. Pro některé to byla lezecká premiéra. Nejlepší výkon předvedla Terka Pencová, která postoupila do finále. Ve finálové cestě skončily čtyři závodnice (včetně Terky) na stejném místě . Kvůli horším bodům Terka skončila celkově 9. Martin Kubišta předvedl svůj letošní nejlepší výkon, který však nestačil na postup do finále. Skončil celkově 11. Chtěl bych všem závodníkům popřát do nové lezecké sezóny: "ať nám to více leze a konečně vyhrajeme " :o)

autor: Jan Fanta

Tendon cup v Trutnově

V sobotu 12.11.2011 se uskutečnily závody Tendon cupu v Trutnově, kam zavítali i naši závodníci ( Tereza Pencová, Ondřej Buchta, Martin Pešta) pod vedením trenéra Jana Fanty. Neuvěřitelný výkon podala Tereza Pencová, která o krůček nepostoupila do finále a skončila 9. Dalším závodníkům se tolik nedařilo, jelikož byli zdravotně hendikepováni. Pěvně věřím, že se jim to podaří lépe v posledním závodě Tendon cupu, který se bude konat příští sobotu v Sobotce.

Výsledky: dívky a chlapci

Prolítni fotky

autor: Jan Fanta

La Sportiva - Climbing party 2011

Na tři předchozí úspěšné ročníky "La Sportiva Climbing party" navazuje v prosinci 2011 již čtvrtý. Tři vzrušující lezecké akce - tři významná evropská lezecká centra: Lezecká aréna Jablonec nad Nisou, Boulderwelt v Mnichově a Le Mur de Lyon.

Více informací a program akce naleznete zde.

03.12.2011 v 15:00 - Lezecká Aréna · Jablonec nad Nisou (CZ) · info@lezeckaarena.czZávod Českého poháru v lezení na obtížnost

MCR

Ve dnech 7. a 8. 5. se v Jablonci v lezecké aréně Makak uskutečnil závod Českého poháru ve sportovním lezení na obtížnost.

Vítězem se stal Jakub Hlaváček, který jako jediný přelezl celou finálovou cestu. Na druhém místě skončil Jaroslav Petečel, třetí byl junior Petr Čermák.

Mezi ženami zvítězila Lucie Hrozová, která přelezla celou finálovou cestu stejně jako druhá, juniorka Tereza Svobodová, Hrozová ale měla lepší výkon v kvalifikaci. Třetí skončila Lenka Frühbauerová.

V kategorii D pro děti do jedenácti let zvítězili Lukáš Doleček a Adéla Jeníková.

Kategorii C (12-13 let) opanovali Marek Miřejovský a Veronika Peltrámová.

V kategorii B (14-15 let) obsadili první příčku Zdeněk Ustohal a Andrea Pavlincová.

V kategorii A (16-17 let) prvenství dobyli Petr Čermák a Tereza Svobodová.

Mezi juniory zvítězili Tomáš Binter a Michaela Zbořilová.

autorka: Veronika Jandíková

Prolítni fotky

Salewa - Call for climbers

Salewa call for climbersTak máme za sebou první Calling v České republice. Dle všeobecného názoru celkem povedená akce.

Vše propuklo na Makaku v 17h. Přihlášení dostali sportovní triko z funkčního materiálu a všem byly vysvětleny pravidla. Celkem přišlo 31 registrovaných účastníků. Lezlo se systémem on-sight flash, tedy bez izolace. Dvěma kvalifikačními cestami (6A a 6C) se poprali všichni. Do semifinále (7B) pak postoupilo 11 borců, kteří obě kvalifikační cesty dali TOP. Jednalo se pěknou technickou a mírně převislou hranku po menších chytech. Cestu topovali 4 borci (včetně známé Lucky Hrozové). Tito také postoupili do Finále. Finále (7B+) s příznačným názvem „Rozsypané uhlí“ se lezlo v mírně převislém profilu po drobných chytech. Všichni finalisti bojovali srdnatě, všichni však skončili v jednom z klíčových míst cesty. Jen první Lucce a druhému Jirkovi Doudlebovi Doubravovi se povedlo cvaknou o jednu expresku výše. Třetí a čtvrtý finalista Jirka Rajče Rajský a Mára Škorpil se museli rozřadit na finálovém bouldru systémem rychlá smrt, kde byl nakonec o něco úspěšnější Rajčák.

Zajímavostí byla účast 2 nadějných borců ve věku 12 let (Honza Kendík a Vojta Trojan), kteří obě kvalifikační cesty topovali a v semifinálovce nechali slušný dojem „mladých nadějných“.

Jen škoda, že finálový dlouhý a převislý profil byl zarezervován pro nadcházející víkendové závody českého poháru.

Salewa se zde prezentovala stánkem s kolekcí LaMano, approach obuví a lezeckým sortimentem. Akci oživil speakerským uměním ostřílený matador Vojta Dvořák, který se doplňoval s organizátorem akce Honzou Dupalem. Partnerem akce je síť outdoorových prodejen Hudy sport který poskytnul mimo mediální a technické podpory také 2. a 3. cenu do soutěže.. Ceny do soužeže věnovala Salewa (1. cena lano Salewa Entrance), 2. a 3. cena poukázka Hudy sportu na zboží Salewa v síti prodejen. Velký dík patří provozovateli stěny, který akci poskytnul zázemí, všechny borce občerstvil a hlavně kluci postavili super cesty.

Akce byla zakončena vyhlášením výsledků a všeobecným poděkováním kolem 21h.
Autor článku: Jan Dupal - Salewa

Výsledky:

  1. Lucka Hrozová (1988)
  2. Jiří Doubrava (1974)
  3. Jiří Rajský (1973)
  4. Marek Škorlil (1996)(15 let!)

Prolítni fotky

1. Boulderové klání

BoulderováníV sobotu 19.3.2011 se v Jablonecké Makak Lezecké aréně konalo první boulderové klání. V kvalifikaci postavil Dalibor Muráň se svojí křepelkou Danielou Kotrbovou celkem 20 boulderů, na kterých si zalezli opravdu všichni. Dopoledne dorazilo 23 chlapů a 8 bab. Padaly parádní výkony a bylo se na co dívat. Na rozlezení byl čas a v kvalifikaci měl každý 4 hodiny. Do finále postoupilo 11 chlapů a 6 holek.

Padaly parádní výkony a bylo se na co dívat. Na rozlezení byl čas a v kvalifikaci měl každý 4 hodiny. Do finále postoupilo 11 chlapů a 6 holek. Pro finalisty Dalibor postavil nové bouldry a rozhodně je nešetřil. Super podívaná, kdy se do poslední minuty bojovalo o topy nebo alespoň o zóny. Za hodinu bylo posekáno a ti, co měli ještě trochu té síly, se přemístili na stěnu (patří jim obdiv) nebo na bar. Tam proběhlo i vyhlášení výsledků. Mezi muži vyhrál Jan Havel, v těsném závěsu za ním Karel Pavlů a Jenda Šolc. V ženské kategorii nejlépe bodovala Běla Kohoutová, druhá Markéta Jirásková a třetí místo získala Jana Švestáková. Velký dík patří Daliborovy a Daniele z D&D company a firmě Makak za pěkné a hodnotné ceny. Autor: Tříska a jeho bandasky :)

Prolítni fotky
Další info

Novinky

11.9.2017
Aktualizace provozního řádu
Partneři stěny:

Lezecká aréna na facebooku